Bilgin’den 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam

20.11.2021

16 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bilgin’den 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam

Sivas Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda üretilecek enerji ve 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayacak Topraksız Cam Sera Projesinin temelini pazartesi atacak.

Bilgin’den 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam

Sivas Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda üretilecek enerji ve 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayacak Hollanda usulü, modern topraksız cam sera kurulacak.

Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda hayata geçirilecek sera projesinin temeli pazartesi günü atılacak.

Sivas Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nı 2015 yılında kuran belediye, hem vahşi depolama sahasındaki kötü görüntünün önüne geçti hem de mekanik ayırma tesisinde kağıt, karton, naylon, pet, plastik ve metalleri yeniden ekonomiye kazandırdı. Düzenli depolamadan elde edilen metan gazı ile saatte 2 bin 400 kilovatsaat enerji üretilen tesis, 12 bin hanenin elektrik ihtiyacını da karşılıyor. Son olarak da çöp sahasından elde edilecek enerjiyle Hollanda usulü modern topraksız cam sera kurulup salkım domates üretilmesi için de ilk adım atılacak.

“TÜRKİYE’DE İLK VE TEK OLACAK”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ın çöp sahasında 2015 yılına kadar vahşi depolama sistemi uygulandığını söyledi. 2015 yılında kurulan sistemle çöplerin düzenli depolandığını ve çevre kirliliğinin önlendiğini belirten Bilgin, “Tabii sonuçta bu bir milli servetti. 2015 yılında yapılan projeyle birlikte çöpten enerji üretimine geçildi ve yaklaşık 12 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji Sivas’ın çöplerinden temin ediliyor.” dedi.

Bu sayede hem atıkların ekonomiye kazandırıldığını hem de çevre kirliliğinin önlendiğini vurgulayan Bilgin, “Göreve geldikten sonra ilgili firmayla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde elektrik üretiminden elde edilen enerjinin ortaya çıkarttığı ısıyı kullanarak yine o bölgeye yaklaşık 40 bin metrekare araziye bir sera kurulma fikri ortaya çıktı. Bu yatırım Türkiye’de ilk ve tek olacak. Çöpten üretilen enerjinin ürettiği ısıdan faydalanarak yaklaşık 100 kişinin istihdam edilebileceği 55 milyon lira tutarında domates serası kuruluyor. Ürünlerin tamamı ihracata yönelik planlanıyor. Çöpten elektrik üretiyoruz, ortaya çıkan ısıyı kullanarak da sera yapıyoruz” dedi.

Projenin, Sıfır Atık Projesi kapsamında değerlendirildiğini aktaran Bilgin, “Türkiye’de ilk ve tek olması da bize farklı bir heyecan veriyor. Projenin şehre ve Türkiye ekonomisine şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Belediyenin koordinesinde yapmış olduğumuz sözleşme neticesinde ‘kazan kazan’ formülüyle gerçekleşiyor. Şu anda enerji üretiminde de aynısı var. Hem belediyemiz gelir elde edecek hem sıfır atık kapsamında ekonomiye katkısı olacak. Pazartesi günü saat 11.00’da temelini atacağız. Yaklaşık 55 milyon lira tutarında ve 100 kişinin istihdam edileceği bir proje. Türkiye’de ilk. Dünyada bu ölçekte var mı yok mu arkadaşlarımız araştırıyor” dedi / Oğuzhan Sarzep

Büyük Sivas Haber

The post Bilgin’den 55 milyon liralık yatırımla yaklaşık 100 kişiye istihdam appeared first on Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın