Elbirliği Mülkiyeti Nedir?

07.02.2021

14 Kişi Okumuş

0 Yorum

Elbirliği Mülkiyeti Nedir?

Birden fazla kişinin bir taşınmaz mal üzerinde pay oranları açıkça gösterilmeden malik olmaları durumuna elbirliği mülkiyeti adı veriliyor.

Kerim Çayır’dan “Elbirliği Mülkiyeti Nedir? ” Adlı Köşe Yazısı

Özellikle miras satışlarda işlerin hızlanması için tavsiye ettiğimiz elbirliği mülkiyeti ve açıklamaları Elbirliği mülkiyeti, Türk Medeni Kanununun 701. Maddesinde şu şekilde tanımlanıyor. “Kanun veya kanunda öngörülen sözleşmeler uyarınca oluşan topluluk dolayısıyla mallara birlikte malik olanların mülkiyeti, elbirliği mülkiyetidir. Elbirliği mülkiyetinde ortakların belirlenmiş payları olmayıp her birinin hakkı, ortaklığa giren malların tamamına yaygındır.

” Elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyetten farkı nedir? Elbirliği mülkiyeti, paylı mülkiyetten farklı olarak ortaklar arasında ortaklığı sağlayan hukuki bağın zorunlu olarak kurulmuş olması olarak karşımıza çıkıyor. Diğer farklar ise şöyle; Ortak mülkiyetlerin oluşumu, Paylı mülkiyette payın, maddi olarak değilse bile itibari bir miktar olarak belli olmasına karşılık, elbirliği mülkiyetinde payların belli olmayışı, Maliklerin belli olmayan payları üzerinde tek başına tasarruf yetkilerinin bulunmayışıdır. Ortakların hakları ve yükümlülükleri, topluluğu doğuran kanun veya sözleşme hükümleri ile belirlenir (Medeni Kanun md. 702/1).

Elbirliği mülkiyetinde ortaklardan hiçbiri sözleşmeden doğan topluluk devam ettiği sürece diğerlerinin onayı olmadan mülkiyetin konusu olan malın tümü veya bir payı üzerinde tasarrufta bulunamıyor. Çünkü mülkiyetin bu çeşidinde ortakların hakkı belli bir paya değil, malın tamamına ilişkin oluyor Haftaya görüşmek dileğiyle esen kalınız tüm gayrimenkul sorularınız için kerimcayir@gmail.com.

Büyük Sivas Haber

The post Elbirliği Mülkiyeti Nedir? appeared first on Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Askcennetim.Com Sohbet Sayfası Açıldı #Sohbet Girişi TIKLA

Askcennetim.Com Fırsatlar Köşesine Bakmayı Unutmayın.! FIRSATLAR İÇİN TIKLA

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın