Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

20.07.2021

13 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler Eğer kangal sahipseniz, birine sahip olmanın tehlikeli veya korkutucu olabileceği aklınıza gelmiş olabilir.

Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Kangal Çoban , Kürt Kangal veya Türk Kangal olarak da bilinen bu cins, büyük, kaslı vücutları sayesinde kesinlikle korkutucu olabilir .

Yine de bu köpeklerde görünüşlerinden daha fazlası var. Sıklıkla yanlış anlaşılan bu tür hakkında daha fazla bilgi edelim.

Sivas köpekleri nereden geliyor?

Bu güçlü köpekler, Türkiye’nin Sivas ilinde bulunan Kangal kasabasından gelmektedir. Bölgenin toprak sahiplerinin ve reislerinin değerli ırkı olmalarına rağmen , çoğunlukla koyun ve keçi sürüleri için koruyuculara ihtiyaç duyan köylüler tarafından yetiştiriliyordu.

Boyutları ile bu köpekler kesinlikle kurtları ve diğer vahşi hayvanları korkutup kaçırabilirdi . Ve bugün bile katı üreme standartları nedeniyle hemen hemen aynı görünüme, mizaca ve davranışa sahiptirler.

Kangal ilk olarak 1985 yılında David ve Judith Nelson’ın çabalarıyla ABD’ye geldi. 1998’de cins , United Kennel Club’dan resmi olarak tanındı .

Kangal nasıl anlaşılır?

Kangalları diğer ırklardan ayırt etmek genellikle kolaydır. Devasa köpekler olmanın yanı sıra, aynı zamanda soluk ten renginde tek tip bir ceket rengine sahiptirler . Bazılarının siyah uçlu ten rengi saçları olan samur paltoları olabilir.

Brindle veya merle gibi desenli bir ceketi olan bu köpekleri bulmak nadirdir. Yüzleri de genellikle siyah bir maskeye sahiptir ve kulakları sarkıktır ve siyah bir belirti vardır.

Kangal ne kadar büyür?

Boyutları nedeniyle ne kadar korkutucu olabileceklerinden bahsettik.

Size daha ayrıntılı bir resim vermek için, bu devler 29 ila 33 inç (75 ila 85 cm) yüksekliğe kadar büyüyebilir ve 121 ila 143 libre (55 ila 65 kg) etkileyici bir ağırlığa sahip olabilir !

Dişiler erkek meslektaşlarından daha küçük olma eğilimindedir. Ama yine de, kesinlikle çok büyükler!

Kangallar boyutlarına rağmen diğer dev ırklara göre daha çevik ve atletik olma eğilimindedir .

Kangal mı yoksa Anadolu Çobanı mı?

Birçoğu bu ikisi hakkında tek bir cins olarak konuşuyor. Sonuçta ikisi de sürüleri koruyan ve güden Türk köpekleri.

Bununla birlikte, bunlar benzerliklere sahip olabilen ancak birçok farklılığa sahip olan iki ayrı ırktır . Bu eşsiz köpeği Anadolu Çoban Köpeğinden şu şekilde ayırt edebilirsiniz:

Kürkleri bazen değişir

Daha önce de söylediğimiz gibi, gerçek Kangallar sadece tek kat renkte gelir. Anadolu Çobanları, bazı lekeler ve lekeler ile daha açık renklerde olabilir. Bazı Anadoluluların siyah bir maskesi bile olmayacak.

Farklı işleri var

Kangallar sürüyü korur ve korur. Sahibinden emir gelmese de tehlike sezince saldırırlar.

Öte yandan Anadolu Çobanları bekçi köpeği olarak çalışırlar ve davetsiz misafirlere saldırmaktan çok tehlikeyi gözetlemeye alışkındırlar.

Sert ve korkusuz bir cins

İri cüssesi ve kaslı yapısıyla Kangallar sizce ne kadar güçlü olabilir? İçgüdüsel olarak koruyucu olan sert köpekler olduklarını kanıtladılar.

Ama bu cinsin herhangi bir köpeğin en güçlü ısırma kuvvetine sahip olduğunu biliyor muydunuz ? Ortalama bir Kangal köpeğinin ısırma kuvveti inç kare (PSI) başına 743 pound’dur .

Şimdi bunu vahşi doğada bilinen en ünlü yırtıcılardan bazılarıyla karşılaştıralım:

Kangal Kurt’a Karşı

Türkiye’de pek çok hayvan yetiştiricisinin korkulu rüyası olarak bilinen kurtlar, bu türün en büyük düşmanı haline geldi. 

Kurtların ortalama ısırma gücü 400 psi iken, en büyüğü 1200 psi’lik bir yüksekliğe sahip olabilir . Şimdi Kangal’ın ısırma kuvvetinin (743 psi) kurtlarınkiyle nasıl eşleşebileceğini hayal edebilirsiniz.

Birçok çiftçi ve çoban, köpeklerini kurt ısırmasından korumanın bir yolu olarak sivri tasma takar.

Kangal vs Çita

Vahşi doğanın gerçek kedi-köpek savaşı! Kimin kazanacağını düşünüyorsun?

Çitanın 475 PSI ısırma kuvveti vardır, bu nedenle bu büyük kediler evcil bir Kangal köpeğiyle boy ölçüşemez!

Ama bu köpeklerin Afrika’daki Çitaları koruma dürtüsüne yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Güney Afrika, Namibya’da Cheetah Conservation Fund, hayvan yetiştiricilerine eğitmeleri için 500 Kangal köpeği verdi.

Bu, çiftçilerin hayvanlarını yok eden çitaları avlamayı ve öldürmeyi bırakmalarına neden oldu – sadece bu köpeklerin işlerini yapmasına izin verdiler. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Bu sadece, bu ırkın, fiziksel güçleri ile bile, sadece gerektiğinde saldırmayı veya öldürmeyi bildiğini kanıtlıyor .

Kangal Aslana Karşı

Gerçekten bu güçlü köpeğin Ormanın Kralı ile eşleşebileceğini düşünüyor musunuz? Pekala, bu vahşi kediyi küçümsemeyelim.

Aslanlar 650 psi’lik daha düşük bir ısırma kuvvetine sahip olabilir , ancak Kangalların aksine bu kedigiller avcıdır. Çoban köpekleri, sürüleri vahşi hayvanlardan korumak için eğitilmiş olabilir, ancak bu hayvanların aslanları içerip içermediğini bilmiyoruz.

İlginç olan ise Kangal’ın eskiden ‘ Anadolu Aslanı ‘ olarak anılması .

Bu köpekler gerçekten tehlikeli mi?

Tehlikeli olabilirler ve onları işlerinde bu kadar iyi yapan da budur. Yine de izinli olduklarında, nazik bir mizaca ve tahmin edilebilir bir kişiliğe sahip olduklarını göreceksiniz .

Potansiyel tehlikelerinden ziyade, bu Türk çoban köpeğinde odaklanmanız gereken bazı olumlu özellikler var.

Sadık ve koruyucudurlar.

Kangal, efendisine sadık ve sadıktır ve kendisine verilen her emre itaat edecektir. Bu nedenle cins, yaptığı işte en iyisidir.

Ve insanlarına sadık oldukları kadar, onlar için önemli olanı da korurlar . Sahipleri için önemli olduğu için bir çiftçinin hayvanlarını koruyacaklar. Bu nedenle, bölgelerini de gözetleyecekler ve herhangi bir davetsiz misafire saldırabilirler.

Sakin ve kontrollüdürler.

Uygun şekilde eğitildiklerinde Kangallar, yırtıcı olarak gördüklerine saldırma dürtülerini kontrol edebilirler. Bu, özellikle bu kadar güçlü yeteneklere sahip bir köpek için dikkate değer bir özelliktir.

Bu Türk çoban köpekleri ne zaman sakinleşeceklerini, bir düşmanı tehdit edeceklerini veya bir yırtıcıya saldıracaklarını bilecek kadar zekidirler. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Bağımsızlar.

2 yaşında bile olsa, bu köpekler bir bağımsızlık duygusu geliştirme eğilimindedir . Sahibinin yardımı olmadan kendi başlarına düşünmeye başlayacaklardır.

Bu nedenle , Kangal gençken sürünün alfası olarak rolünüzü belirlemeniz çok önemlidir . Köpeğinizin büyüdükçe komutlarınızı takip etmeye devam etmesini ve istenmeyen davranışlardan vazgeçirmesini sağlamanın en iyi yolu budur.

Aktif ve atletiktirler.

Bu köpeği nadiren evin etrafında yatarken göreceksiniz. Bu cins aktif ve çeviktir, herhangi bir sürpriz saldırıya atlamaya hazırdır.

Onlar da tetiktedirler, gözleri ve kulakları her zaman tehlike belirtilerine karşı açıktır.

Kangal köpeği hakkındaki efsaneleri çürütmek

Tıpkı Pitbulls , Rottweiler ve tehlikeli bir üne sahip diğer köpekler Kangal çoban hakkında yanlış bir yeri vardır.

Gelin bu efsanelerden bazılarını çürütelim ve bu köpeğin gerçek doğasını öğrenelim. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Efsane 1: Onlar katil olarak doğarlar

Güçlerine rağmen, sebepsiz yere öldürmezler.

Çoban köpekleri olarak zengin tarihleri, onlara sürüyü sadece koruma değil, aynı zamanda yırtıcıyı öldürmek anlamına gelse bile koruma yetenekleri verdi.

Birçoğu bu beceriyi köpek dövüşü gibi yasa dışı spor faaliyetleri için faydalı gördü .

Bu köpeklerin insanların etrafında bile vahşice davrandığı bildirilen vakaların olmasının nedeni bu olabilir.

Bir köpeğin davranış şekli genellikle büyüdükleri ortamın bir yansımasıdır ve Kangallar da bir istisna değildir.

Bunlar çevrelerine oldukça iyi uyum sağlayabilen akıllı köpeklerdir . Düzgün ve kibar davranılarak büyürlerse, büyük olasılıkla aynı şekilde davranacaklardır.

Efsane 2: Çocukların yanında olmamalılar.

Bu hepimizin gömmesi gereken bir efsane. Boyutlarına rağmen bu devler, konu çocuklara geldiğinde doğal olarak naziktir !

Kangallar sürülerini korurlar ve içgüdüleri onlara ailelerinin bir parçası olarak gördükleri insanlara karşı saldırgan olmamalarını söyler. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Bu devler, güvendikleri insanların yanında sevecen ve sakin olma eğiliminde olduklarından bebekleriniz için bir tehdit oluşturmazlar. Güçlüler, bu yüzden çocukların kulaklarını çekmelerine veya vücutlarının her yerine tırmanmalarına aldırmazlar.

Küçükleri yeteneklerinin sonuna kadar güvende tutacaklar, bu nedenle çocuklar için bu cinsten daha iyi birkaç arkadaş var.

Efsane # 3: Herkes onlara sahip olabilir.

Evet, nazik bir ırktırlar, ancak bazı özel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan biri, koşmak ve keşfetmek için bolca alana sahip çitle çevrili bir arka bahçedir . Bir çit, köpeğinizin mülkünüzde tutulmasına ve güvende kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir Kangal’ın, onlara ihtiyaç duydukları düzenli egzersizi verebilecek bir sahibine de ihtiyacı olacaktır. Bütün gün evde kalmalarını sağlamak can sıkıntısına ve endişeye neden olur, bu da yıkıcı eğilimlere ve aşırı havlamaya yol açar.

Bu köpekler, aynı zamanda , büyük köpekleri yetiştirme konusunda deneyime sahip sahipler ile daha iyi gelişebilir , çünkü bu tür sahipler, büyüklüklerini nasıl idare edeceklerini bileceklerdir.

Kangal yetiştirmede ne beklenir

Bu kadar büyük ve aktif bir köpek, özellikle diyeti, egzersiz rutini ve eğitim seansları açısından kesinlikle biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır.

Ama bir Kangal köpeğine nasıl bakarsınız?

Düzenli bakıma gerek yok

Aslında çok fazla tımarlanmaya ihtiyaçları yok. Kalın ve kısa çift katları , ilkbahar ve kış aylarında yılda sadece iki kez dökülecektir.

Bu iki mevsimin başında metal tarak ve tüy alma aletleri ile günlük fırçalama yapılmalıdır.

İlkbahar ve kış dışında, ceketini haftada sadece iki kez fırçalayabilirsiniz .

Sık banyolara ihtiyaç duymazlar; Bu köpeği temiz tutmak için genellikle ayda bir banyo yapmak yeterli olacaktır. Kangalınızı çok sık yıkamak, doğal yağ tabakasını soyabilir ve cilt rahatsızlıklarına neden olabilir .

Bu köpekler salya akıtma eğilimleriyle bilinirler , bu nedenle diş hijyenini yakından izlemeniz gerekir . Dişlerini temiz ve inci beyazı tutmak için haftada en az iki kez fırçalayın.

Yüksek kaliteli yiyeceklere ihtiyaçları var

Beslenmeden bahsetmişken, bu ırkın en büyük ihtiyaçlarından biri olan gıdadan bahsedelim. Bu büyük çocuklar , günlük diyetlerinde yüksek kaliteli mama tanelerine ihtiyaç duyarlar . köpeği ayrıca et ve yumurta gibi çiğ yiyecekler de yiyebilir, ancak önce veterinerinize danışmak her zaman en iyisidir.

Tamamen yetişkin bir Kangal yetişkinine günde 7 bardak premium mama verin . Bu miktar günlük kalori ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir.

Büyüyen bir Kangal yavrusu günde 3.000 ila 4.800 kaloriye ihtiyaç duyar . Yaşlandıkça, onlara biraz daha az, yetişkinler için her gün yaklaşık 2.100 ila 3.500 kalori verin .

Köpeğinizin öğünleri , kemiklerini ve eklemlerini güçlendirecek kadar protein ve enerji seviyelerini yüksek tutmak için orta miktarda karbonhidrat içermelidir . Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Önemli miktarda alana ihtiyaçları var

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu cins etrafta koşmak için bol miktarda geniş açık alana ihtiyaç duyar. Arka bahçesi büyük bir ev onlar için en iyi ortam olacaktır.

Köpeğinizin mülkünüzü keşfetmek için çitin üzerinden atlamasını veya altından kazmasını önlemek için kablosuz bir çit kullandığınızdan emin olun .

Kangallar, özellikle bölgesel olma eğiliminde olduklarından, hareket edebilecekleri alana sahip olmayı seveceklerdir . Ve bu köpeğin büyüklüğü göz önüne alındığında, bir ev sahibini dairenizde kalmasına izin vermekte zorlanabilirsiniz.

Kendi çalışma tarzları vardır.

Kangal köpekleri bir çiftlikte çalışmakla görevlendirilseler takım oyuncusu olarak daha etkili olacaklardır . En iyi takım iki kısırlaştırılmış erkek ve bir dişiden oluşur.

Bu köpekler, bir yırtıcı veya davetsiz misafir ile karşılaştıklarında saldırganlaşabilirler. Bu üç aşamalı yaklaşım , vahşi bir hayvan sürülerinin peşinden gitmeye karar verdiğinde olan şeydir:

Aşama 1- Kabuk

Bir Kangal köpeği tehlikeyi algıladığında düşmanını bölgede bulunduğu konusunda uyarır. Bunu olası saldırganı korkutmak için yapıyorlar.

2. Aşama – Kükreme

Şimdi eğer düşman kımıldamazsa veya hiç korkmazsa, yaklaşmanın bu aşamasına geçerler. Vahşi doğadaki diğer hayvanlar gibi kükreme, düşman devam ederse savaşın devam ettiği anlamına gelir.

Aşama 3 – Saldırı

Avcı yaklaşmaya devam ederse, bu cins saldırarak veya savunmaya geçerek sürüyü koruyacaktır. Hiçbir şeyin – ya da hiç kimsenin – kendi bölgelerine girmesine asla izin vermezlerdi.

Bu cins ne kadar sağlıklı?

En güçlü köpeklerden biri olmanın yanı sıra, aynı zamanda en sağlıklı ırklardan biridir .

Bu köpeklerin bilinen birkaç sağlık sorunu vardır:

Kalça displazisi

Kalça displazisi , büyükten dev ırklara kadar yaygın olan bir Kangal köpeğinin sağlık sorunları arasında dikkat edilmesi gereken ilk sırada yer alır. Bu, kalça kemiklerinin düzgün gelişmediği ve gelecekteki artrit endişelerine neden olduğu doğuştan gelen bir hastalıktır.

Lipom

Küçük yumrular ve tümörler bazen karınlarında ve göğüslerinde büyüyebilir. Bu tümörler iyi huylu olsalar da rahatsızlığa neden olabilir ve günlük aktivitelerinden zevk almalarını engelleyebilir.

Onu tararken göğsünde veya karnında tuhaf yumrular hissederseniz, köpeğinizi veterinere götürün.

Entropiyon

Başka bir kalıtsal hastalık, bu, göz kapaklarındaki bir şekil bozukluğunun onları içe doğru katladığı bir durumdur. Göz kapakları katlandığında, kirpikler ve saçlar göz bölgesine sürtünerek tahrişe ve rahatsızlığa neden olur.

Bu sağlık sorunları, düzenli veteriner ziyaretleri ve erken teşhis ve tedavi ile kolaylıkla tedavi edilebilir .

Kangal’ın ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasında olduğu için bu sadık dostları ve koruyucu bekçi köpeklerini uzun süre yanınızda bulundurmanın keyfine varacaksınız. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Kangal köpeği nasıl eğitilir

Ne derler bilirsiniz, “ Büyük güç, büyük sorumluluk getirir. 

Bu güçlü ve güçlü bir cins ve bu köpeklerin ihtiyaç duyduğu şey, yeteneklerini nasıl iyi kullanacağını bilen sorumlu bir sahip.

Kangalınızı hayvanlarınızı korumak için eğitmek veya sadece köpeğinize uygun davranışları öğretmek istiyorsanız, onları genç yaşta eğitmeniz gerekecektir .

Sadece yavru olduklarında bile, onları duyarsızlaştırmak ve alışılmadık durumlarda sakin kalmalarına yardımcı olmak için her türlü görüntü, ses ve kokuyla tanıştırın.

Nazik bir Kangal yavrusunu asla insanlara, hatta yabancılara bile düşmanca davranması için eğitmeyin. Yaşlandıkça , koruyuculuk seviyeleri artacaktır . Bağımsızlıklarını geliştirdikleri ve içgüdüsel olarak hareket etmeye başladıkları yer burasıdır.

Sakinlik ve soğukkanlılık belirtileri gösterdiklerinde her zaman ödüllendirilmelidirler ve uygun eğitim yoluyla saldırganlık belirtileri engellenmelidir.

Onları yabancılara karşı arkadaşça davranmaları için eğitmenin koruma yeteneklerini etkileyeceğinden endişelenmeyin. Eğer düzgün socialized kişilerle, bu köpekler sadece kabuk veya davetsiz misafir veya düşmanca yabancı varlığında kükreme olacaktır.

İlk Kangal Köpeğinizi Almak

Bu büyük çocuklardan birini almaya hazır olduğunu mu düşünüyorsun? Unutmayın, ne kadar nazik ve sakin olsalar da bu köpekler herkese göre değildir.

Bu kullanışlı kontrol listesi, bu kadar güçlü bir köpeğe gerçekten hazır olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu cins için doğru sahibi siz misiniz?

Bu büyüklükte bir köpek almak büyük bir karardır, amaçlanan bir şey değildir. Kangal gibi güçlü bir cins, aşağıdaki kriterleri karşılayabilen bir sahiple gelişecektir:

  • Daha önce büyük köpeklere sahiptim.
  • Geniş bir arka bahçem veya yüksek enerjili bir köpeğin özgürce hareket etmesi için yeterli alanım var.
  • Yoğun egzersiz günlük rutinimin bir parçası.
  • Bir köpeği eğitmek için zamanım ve sabrım var.
  • Bu köpeğin davranış ve mizacını anlıyorum ve buna hazırım.
  • Köpekleri herhangi bir yasa dışı spor veya aktivite için eğitmeyi düşünmüyorum.
  • Kangal köpeklerine yasal olarak izin verilen bir şehirde yaşıyorum.

Tüm bunları karşılarsanız, kendi Kangal köpeğiniz için hazır olabilirsiniz.

Güvenilir Kangal yetiştiricileri bulmak

Amerika Kangal Köpeği Kulübü (KDCA) bu şaşırtıcı köpekler etik yetiştirilen sağlamakla ilgilenir.

Kulüp, bu köpeklerin uygun şekilde yetiştirilmesini ve satın alınmasını sağlamak için Yetiştiriciler Etik Kuralları geliştirmiştir.

Yetiştiriciler , köpeğin fiziksel özellikleri ve mizacındaki bazı diskalifiyeleri gözlemleyerek gerçek Kangalları melezlerden ayırmışlardır .

Safkan Kangallara yüksek saygı, cinsin kalitesinin korunması için önemlidir.

Türkiye, kangalların soy ağacını korumak için ihracatını da yasakladı . Bu yüzden bu köpekler ABD’de nadirdir.

Cinsin nadirliği de fiyatlarını artırıyor; tek bir Kangal yavrusu 2.000 ila 4.000 dolar arasında bir fiyata mal olabilir .

Kangal köpekleri için kurtarma ve evlat edinme

Kangal köpeği sahibi olmak istiyorsanız ancak bir yetiştiriciden yavru alacak bütçeniz yoksa, bir sonraki en iyi seçeneğiniz evlat edinmektir.

Bu organizasyonlar aracılığıyla bir Kangal çobanına yeni bir yuva verin:

Amerika Kangal Köpek Kulübü (KDCA) – İhtiyaç sahibi Sivas köpeklerini korumak için çalışan bir grup gönüllüdür.

Ulusal Anadolu Çoban Kurtarma Ağı (NASRN) – Bu, istenmeyen ve istismara uğramış Kangallar ve Anadolu haçları için geçici barınak sağlayan bir koruyucu ailedir. Ayrıca uzman tavsiyesi sunarlar ve yeni evlat edindiğiniz köpeğinize bakmanıza yardımcı olacak bir destek ekibine sahiptirler.

Bu güçlü ırk hakkında son söz

Türk Kangal, tartışmalara yol açsa da, herkesin sahip olabileceği en sadık ve koruyucu köpeklerden biridir. Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler

Gücü vahşi hayvanlarla karşılaştırılmıştır, ancak bu köpeğin sakin bir mizacı vardır ve sürüsünü ve malını korumak için ne zaman saldırması gerektiğini bilir.

Bu köpekler, çocukların ve sürülerinin bir parçası olarak gördükleri insanların etrafında nazik koruyuculardır .

Ancak, bu köpeklerin sahiplerinin bilmesi gereken özel ihtiyaçları vardır.

İhtiyaç duydukları kuvvetli egzersiz bol her gün ve onlar hareket için alan çok gerekir. Koruyucu içgüdülerini sürdürebilmeleri için becerilerini iyi kullanmaları gerekir.

Kangal kesinlikle sizin sıradan büyük köpeğiniz değil, ancak bu sadık türün etrafınızda olmasını seveceksiniz .

Şimdi bu eşsiz köpek hakkındaki kararınız nedir? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Sivas Haber

The post Kangal Köpekleri Tehlikeli mi? Kangal Köpeği Hakkında Mitler ve Gerçekler appeared first on Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın