Sayıştay Raporuna Göre Cumhuriyet Üniversitesi’nde Kamu Zararı

23.11.2021

5 Kişi Okumuş

0 Yorum

Sayıştay Raporuna Göre Cumhuriyet Üniversitesi’nde Kamu Zararı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu için 19 milyon 22 bin lira bedel üzerinden ihale yapılmıştı. Bu ihale sonrası bina için mimari uygulama projeleri hazırlandı.

Sayıştay Raporuna Göre Cumhuriyet Üniversitesi’nde Kamu Zararı

Ancak ihalesi yapılan inşaatın yapılacağı arsanın durumu müsait değildi. Buna rağmen ihalesi gerçekleştirildi.

Oluşan bu durum kamu zararı olarak adlandırılırken, Sayıştay, üniversite yönetimini bu durum karşısında sorumlu tuttu ve hazırladığı raporda “Eski bina yerinde durduğu halde yeni binanın mimari uygulama projelerinin nasıl hazırlandığı dikkate değer bir konudur” denildi.

Sayıştayın düzenlediği rapora göre, 31 Ağustos 2020 tarihinde iş yeri teslimi yapıldı ama işe başlanılmadı. Daha sonra 2 Kasım 2020 tarihinde ikinci bir tutanakla işe başlanabildi.

24 Kasım 2020 tarihli rektörlük onayı ile iş artışı yapıldı.

İş artışı gerekçesi olarak yeni yapılacak binanın tam altından kampüsü besleyen 250 mm çapında çelik boru hattının geçtiği bu nedenle inşaat yapılamayacağı ve bunun yerinin değiştirilmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca bu ihale kapsamında mimari projeleri, hizmet alımı şeklinde 11 Eylül 2020’de 15 bin TL’ye  doğrudan temin ile hazırlatıldı. Bunun ardından 4 Aralık 2020’de başka bir firmaya ise 4 bin  TL proje revizyon bedeli ödendi. Sayıştay, yüklenicinin, iş sahibi idarenin teslim ettiği arsayı, projeleri kontrol etmek ve işinin ehli bir kişi olarak bunların sözleşme konusu işe uygun olup olmadığını araştırmak ve bilmek zorunda olduğunu vurguladı. Raporda, “Görüldüğü üzere, eski bina yerinde durduğu halde yeni binanın mimari uygulama projelerinin nasıl hazırlandığı dikkate değer bir konudur” ifadesi kullanıldı.

SAYIŞTAY RAPORU

Büyük Sivas Haber

The post Sayıştay Raporuna Göre Cumhuriyet Üniversitesi’nde Kamu Zararı appeared first on Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın