TMO ucuz arpa satışına devam etmeli

12.05.2022

23 Kişi Okumuş

0 Yorum

TMO ucuz arpa satışına devam etmeli

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, TMO’nun ucuz arpa satışına devam etmesi gerektiğini ifade ederek, “Piyasaları dengelenmesi açısından TMO piyasaya müdahale etmelidir” dedi.

TMO ucuz arpa satışına devam etmeli

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, TMO’nun ucuz arpa satışını durdurmasına dair açıklamada bulundu.

Besiciler açısından ucuz arpanın önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Çoban, “Halkımızın et tüketimini ucuz olarak karşılayabilmek için yem fiyatlarında düşüş olması gerekiyor.

TMO’nun ucuz arpa satışını durdurması ile birlikte bir torba yem fiyatı 350 TL’ye dayandı. Hal böyle olunca TMO’nun piyasaya ucuz arpa satışı yaparak piyasayı dengelemesi gerekiyor. Aksi halde yem fiyatları 400 TL’yi geçecektir ve üreticilerimiz ciddi bir artışla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Besicilerin artan girdi maliyetleri karşısında zorlandığına dikkat çeken Çoban, “Besicilerimiz artan girdi maliyetleri karşısında iyiden iyiye zorlanıyor. Bu süreçte besicilerimize destek olunması gerekiyor.

Toprak Mahsulleri Ofisimiz ucuz arpa satışını sürdürmelidir. Piyasada ucuz arpa girdisi olduğunda bu işin ticareti yapanlarda maliyetleri düşürmek zorunda kalıyor ve yem fiyatlarında da güncelleme yaşanıyor.

Ancak bu süreçte destekleme yapılmazsa halkımız eti daha pahalıya alacaktır. Çünkü besiciler kurban bayramı öncesinde tüm hayvanlarını satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Besicilerimiz damızlık hayvanlarını kesime gönderiyor. Böyle giderse ülkemizde ciddi anlamda kırmızı et ihtiyacı artacaktır. Bakanlığımızdan acil olarak ucuz arpa satışını sürdürmeli ve besicilerimize farklı desteklemeler yapmalıdır” diye konuştu.

Büyük Sivas Haber

The post TMO ucuz arpa satışına devam etmeli appeared first on Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın