19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

20.05.2020

1.406 Kişi Okumuş

0 Yorum

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.! İzindeyiz Atam

19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı her yıl Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan resmi bir bayramdır.

Atatürk 19 Mayıs 1919 yılında Bandırma Vapuru ile Samsun’a giderek ülkemizi işgal eden devletlere karşı Kurtuluş Savaşı’nı o an başlatmış olur.

Atatürk bu bayramı geleceği emanet etmiş olduğu Türk Gençliği’ne armağan etmiştir. Gençliğe Hitabesi’nde de ümidinin gençlerde olduğunu sık sık dile getirmektedir.

Atatürk bir sözünde şöyle söyler ;

Bütün ümidim gençliktedir.

Gençlik ve Spor bayramı ilk olarak Samsun’da 1926 yılında Gazi Günü ismi ile kutlanmıştır. Daha sonra 24 Mayıs 1935 yılında Atatürk Günü adını alarak resmiyet kazanmıştır.

Beşiktaş’ın girişimleri ile Fenerbahçe stadında kutlanan ilk 19 Mayıs, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraylı yüzlerce sporcunun katılımları ile Spor Günü halini almıştır. Beşiktaş Kurucu Üyeleri’nden Ahmet Fetgeri Aşeni bu günün “19 Mayıs Gençlik ve Spor” günü olarak her yıl kutlanması için kongreye bir teklif sunmuştur. Kongrede oylanan bu teklif kabul edilmiş ve Atatürk’ün onayına sunulmuştur. Atatürk de bu teklifi onaylamış ve teklif yasallamışmıştır.

20 Haziran 1938 tarihinde çıkartılan bir kanun ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bayramın ismi 12 Eylül Darbesi’nin yaşanmasından sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı ismini almıştır.

Eskiden bu bayramımız stadlarda kutlanırdı. Hatırlıyorum.. İzmir Atatürk stadına her yıl gider liseli gençlerin hazırlamış olduğu gösterileri seyreder, onları izlerken gevrek yerdim. İlk etapta olan tören geçişlerini görmeyi dört gözle beklerdim. Hava sıcak olurdu ama kafamıza karton şapkalardan takardık.

Stadda kutlanan bayramların yerini şu sıralar sosyal medya almış görünüyor. Mekan neresi olursa olsun o coşkunun hiç bir zaman kaybolmasına izin vermememiz gerekiyor.

Dolayısı ile tüm chat yapanların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Atatürk olmak üzere bizlere bu bayramı armağan eden herkesi şükran ile anıyoruz.

 

YORUMLAR

×

Merhaba

Mail Yaz Cevap Verelim bilgi@askcennetim.com

× Bize Yazın
irc hosting radyo hosting web hosting